Jak ustrzec czworonoga przed nadwagą?

Otyłość to nie tylko problem ludzi, ale także naszych ukochanych czworonogów. Niestety, coraz więcej czworonogów w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i dobrostanu. Dzisiaj przyjrzymy się temu problemowi z bliska, omówimy przyczyny oraz skutki otyłości u psów, a także przedstawimy skuteczne sposoby jej zapobiegania.

Alarmujące statystyki!

Szacuje się że w Polsce aż około 40 % psów boryka się z nadwagą lub otyłością. To niepokojąca liczba, która sygnalizuje pilną potrzebę podjęcia działań mających na celu zmniejszenie tego problemu.

“Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że prawie połowa kotów (47%) ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z czego 33% cierpi na nadwagę, a 14% to zwierzęta otyłe. Z kolei w populacji psów u 39% osobników notuje się problem nadmiernej masy ciała, przy czym co trzeci pies ma nadwagę”

Przyczyny otyłości u psów

Nadmiar kalorii

Podobnie jak u ludzi, nadmiar spożywanych kalorii w stosunku do ilości spalanych może prowadzić do przyrostu masy ciała u psów. Zbyt duża ilość przekąsek, niekontrolowane karmienie ze stołu czy zbyt duża porcja karmy mogą przyczynić się do otyłości.

Wiemy jak ważne dla naszych czworonogów są posiłki, niestety strategia “przez żołądek do serca”, może w tym wypadku być bardzo niebezpieczna.

Brak aktywności fizycznej

Brak regularnej aktywności fizycznej jest jednym z głównych czynników prowadzących do otyłości u psów. Długie godziny spędzone na kanapie lub w zamkniętym pomieszczeniu bez odpowiedniej ilości ruchu mogą skutkować nadmiernym przybieraniem na wadze. 

Niestety, tylko ⅓ czworonogów ma wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia!

Genetyka

Niektóre rasy psów są bardziej predysponowane do otyłości niż inne ze względu na swoją genetykę. Na przykład psy o wolniejszym metabolizmie lub te podatne na problemy z tarczycą mogą mieć większe ryzyko otyłości. Baset, Spaniel, Golden Retriever, Terier Szkocki czy Nowofunland – to rasy, które szczególnie są narażone na nadmierną masę ciała, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę i aktywność 

Skutki otyłości u psów

Otyłość u psów może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Choroby serca i nadciśnienie
  • Cukrzyca
  • Problemy z układem kostnym i stawami
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów
  • Skrócenie długości życia

Jak ustrzec psa przed otyłością?

Zbilansowana dieta dla czworonoga

Zapewnij swojemu psu zdrową, zbilansowaną dietę, dostosowaną do jego wieku, rasy i aktywności fizycznej. Unikaj nadmiaru kalorycznych przekąsek i przekąsek ludzkich oraz kontroluj porcje karmy. 

Aktywność fizyczna 

Regularne spacery, bieganie, zabawy na świeżym powietrzu – to kluczowe elementy zapobiegania otyłości u psów. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga spalać kalorie, ale również utrzymuje zdrową masę ciała i poprawia ogólne samopoczucie psa.

Regularne wizyty u weterynarza

Regularne wizyty u weterynarza pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia psa, w tym jego wagi. Weterynarz może również zalecić odpowiednią dietę i aktywność fizyczną dla Twojego pupila.

Nie karm psiaka jedzeniem z twojego talerza!

Ludzkie jedzenie, szczególnie przetworzone i tłuste potrawy, nie są odpowiednie dla psów i mogą prowadzić do nadwagi. Unikaj karmienia psa ze stołu i ogranicz ilość przekąsek.

Otyłość u psów to poważny problem zdrowotny, który może skrócić życie naszych pupili i prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Dlatego tak istotne jest podejmowanie działań zapobiegawczych, w tym dbanie o odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną i regularne wizyty u weterynarza. Zadbaj o zdrowie swojego psa już dziś!